“Ogromna olśniewająca otwarta przestrzeń: pustynia, gdzie wiatr z piaskiem czasem uderza tak mocno, że rysuje szyby samochodów”

Gdzie wydmy piaskowe znikają za horyzontem pod bezlitosnym słońcem, gdzie wszystko wydaje się być w bezruchu, czuję się całkowicie swobodnie jak bym się tam urodził
i miał mieszkać tu już na zawsze.

Nino Cirani opublikował kilka reportaży w najbardziej prestiżowych magazynach.

W 1973 opublikował swoje doświadczenia w "The Car Rally, Where, When" (Domus Publishers - "II raid automobilistico. Come, dove, quando") książkę pełną sugestii, wyjaśnień i rysunków jak przygotować się na rajd / wyprawę w najlepszy możliwy sposób.

Wyposażenie zostało przygotowane z największą dbałością: wliczając w to jego Land Rovera, gdzie wszystkie mechaniczne elementy i zbiorniki były chronione płytami, a auto zmodyfikowane przez niego samego w sklepie maszynowym jego przyjaciela Aedeo Gaiani w Mediolanie.

W książce Cirani opisuje przez większość czasu jak przygotowywał swój samochód i jego wyposażenie na wyprawę lub rajd, wspomniał m.in. : Namiot dachowy jest definitywnie lepszy niż tradycyjny.

W "Aziza" można było znaleźć wszystko: narzędzia, przybory kuchenne, dodatkowe zbiorniki paliwa, małą lodówkę (na klisze), toporek, siekierę, szuflę. Również maczetę, karabin i pistolet.

Na zdjęciach możecie zobaczyć Aziza 3. Jej przygotowanie zajęło 1500 godzin.

Burza piaskowa złapała nas zupełnie nieprzewidywalnie.
Nie widzieliśmy absolutnie nic, a gdy wreszcie przestało wiać,
musieliśmy oczyścić Azizę, która była prawie cała zakryta piachem. To była ciężka,
bardzo ciężka podróż, ale teraz w mojej pamięci pozostaje jako najpiękniejsza
jaką kiedykolwiek odbyłem.
Pewnego dnia na pustyni Numbia na trasie do Abu Simel zauważyłem niespotykaną
ciężarówkę Egipskiej armii.
Żołnierz, który prowadził spojrzał i uśmiechnął się do mojego Land Rovera i powiedział "aziza", co w Arabskim języku znaczy "ładna" i jest przymiotnikiem używanym w stosunku do młodej, atrakcyjnej dziewczyny. W ten sposób powstała seria Aziza.
Tłumaczenie: Kamil